Dariusz Biegaj (urodzony w 1961 w Żywcu) – polski współczesny artysta zajmujący się sztuką wizualną, projektowaniem wnętrz i wzornictwem przemysłowym. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (rocznik 1988).

Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych projektach, jak konserwacja zabytków w Polsce, na Słowacji i w Szwecji. Jako projektant wystawiał swoje prace na międzynarodowych targach w Polsce, Niemczech oraz we Włoszech. Artysta stworzył i prowadził swoją firmę projektowo-reklamową. Jednym z jego największych sukcesów jest zaistnienie na amerykańskim rynku sztuki. 

DARIUSZbiegaj.jpg

'Lata temu obrałem dwa kreatywne kierunki - projektowanie i sztukę. Jednak od 2014 roku większość czasu poświęcam sztuce dekoracyjnej, ukazującej naturę w czystej formie. Moje prace można opisać jako zatrzymane w czasie kadry z odwiedzonych przeze mnie miejsc. Każdy z nich został przepuszczony przez swoiste filtry, nie fotograficzne lecz malarskie.

Moja praca nad obrazem zaczyna się od uważnej obserwacji miejsca, w którym jestem. Fotografuję otoczenie i organizmy, które zachwyciły mnie. Stanowią one podstawę do dalszej przemiany w obraz na płótnie. Obrazy te cechuje realizm romantyczny. Wykorzystuję do tego celu kontrasty światłocienia i wyszukaną paletę kolorystyczną. Dzięki tym środkom wyrazu udaje mi się ukazać moją fascynację światem.    

Inspirują mnie artyści z kręgu symbolistów jak Jacek Malczewski, surrealiści np. Salvador Dali i secesjoniści - Gustav Klimt. Często powracam również do rysunków Franciszka Starowieyskiego czy szkiców legendarnego Michała Anioła'.

© Copyright - Daiusz Biegaj - Paintings